"Ақмола облысы білім басқармасының Бурабай ауданы бойынша білім бөлімі Оқжетпес ауылының жалпы орта білім беретін мектебі"  коммуналдық мемлекеттік мекемесі
  Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Окжетпес отдела образования по Бурабайскому району управления образования Акмолинской области»  

СоцСети

    

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

23.01.2018

Сабақтың тақырыбы: Отан үшін аянба.

 

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:   Имаканова К.К

СЫНЫП:  2

Дүниетану

1 тоқсан

Қатысқан оқушылар  саны:  13

 

Қатыспаған оқушылар саны: 0

Ортақ тақырып

Менің отбасым және достарым

Бағдарламаның

бөліміне сілтеме

1.5. Құқық және міндет

Жалпы

мақсаты

2.1.5.2.Қоғамға қызмет етудің

мағынасын түсіндіру.

Күтілетін нәтижелер

Оқушылар:

-         

мұғалімнің

жоспары, оқулық тапсырмалары және жұмыс дәптерінің нұсқаулықтары бойынша

әрекет етеді;

-         

мұғалімнің

бағыт-бағдарымен оқулықтың мәтіні және суреттерінен қажетті   ақпаратты алады;

-         

«қызмет ету»

түсінігінің мағынасын түсінеді;

-         

қоғамға қызмет

етудің мән-мағынасын түсіндіреді;

-         

 іс-әрекеттерінде қамқорлық белгілерін

көрсетеді;

-         

сабақтың білімдік

міндеттерін түсінеді, оны орындайды және сабақтағы жетістіктеріне ой

қорытады;

-         

Сөздік қорын

жәрдем –помощь – help  сөздерімен

толықтырады.

Жетістік өлшемдері

Оқушы мақсатына жетеді, егер:

-         

мұғалімнің

тапсырмалары, оқулықтың және жұмыс 

дәптерінің нұсқаулықтарымен өзіндік әркет етсе;

-         

оқулықтың мәтіні

мен суреттерінен қажетті ақпарат ала алса;

-         

сабақтың білімдік

міндеттерін түсінсе және оны орындаса, сабақта жеткен жетістіктеріне ой

түйіндесе;

-         

«қызмет ету»

түсінігінің маңызын түсіндіре білсе;

-         

қоғамға қызмет

етудің маңызын түсіндірсе, өмірден мысалдар келтірсе;

-         

өз әрекеттерінде

қамқорлық белгілерін көрсетсе;

-         

топтық және

жұптық жұмыстарға белсенді қатысса.

Оқушы мақсатына жетуге тырысады, егер:

-         

мұғалімнің

жоспары, оқулық тапсырмалары және жұмыс дәптерінің нұсқаулықтары бойынша

әрекет етсе;

-         

мұғалімнің

бағыттауы бойынша оқулықтың мәтіні және суреттерінен қажетті ақпаратты алса;

-         

сабақтың білімдік

міндеттерін түсінсе, оны орындауға тырысса және сабақтағы жетістіктерінен ой

қорытса;

-         

«қызмет ету»

түсінігінің мағынасын түсінсе;

-         

қоғамға қызмет

етудің мазмұнын түсіндірсе;

-         

оқулық мәтінінің

материалдары бойынша өз өмірімен құқық пен міндеттердің мысалдарын келтірсе.

-         

 

Оқытудың әдіс-тәсілдері

Әңгімелесу, оқулықпен жұмыс, өзіндік жұмыс,

дидактикалық ойын.

Көрнекі-құралдар

Мұғалімге: компьютер, А.Құнанбаевтың, Ы.Алтынсариннің,

Қ.Сәтбаевтың, Б. Момышұлының суреттері. Жәрдем сөзі жазылған тақтайша.

Оқушыға: оқулық, жұмыс дәптері.

Кілттік сөздер және ой-пікірлер

Қоғамға қызмет ету – әр адамның борышы.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспары

Уақыт

Сабақтың өту

кезеңдері

Мұғалімнің іс-әркеті

 

Оқушының іс-әрекеті

2 мин

Ұйымдастыру

Оқушылармен

салемдеседі:

«Салеметсіздер

ме, балалар!»

Оқу, білім –

жанған шырақ, ойласаң,

Үйренерсің,

іздеп көрсең, қоймасаң.

Қу өнерді, бу

беліңді, жігер сал,

Пайда аларсың,

қаужанарсың, таймасаң.

Мұғаліммен сәлемдеседі:

«Салеметсіз бе!»

1 мин

Сабақтың

мақсатын қою

«Құмырсқа»

стратегиясы. Тақырыпқа қатысты мұғалім әр топтан бір оқушыға сурет береді сол

суретті тобына жасырады. Бұл мамандық иелері бойынша дәрігер, құрылысшы,

аспаз қызметін табады.

Сабақтың тақырыбын оқиды.

Өз көзқарастарын білдіреді.

5 мин

Үй

тапсырмасын тексеру

Өткен сабақ

бойынша сұрақ. Қоғамдық орындарға не жатады?

Оқушылар жауаптары тыңдалады.

10 мин

Жаңа

білімдерді меңгеру

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап

беріңдер.

- Отан

дегеніміз не?

- Отан деп

табиғаты, сол елдің адамдарын айтса бола ма?

- өз еліне

жан-тәнімен берілген адамды қалай атаймыз?

- Өз еліне

деген махаббатты қалай білдіруге болады?

Оқулықпен

жұмыс. Мәтіннің

бірінші бөлімін фронталды оқуды және оқулықтың сұрақтары бойынша талқылауды

ұйымдастырады.

-         

Мәтінді оқып, суреттерді қараңдар. Суреттерден кімдерді

көрдіңдер? Қоғам үшін олардың істері жайлы не білесіңдер?

 

 

Оқушылардың

қорытындыларын тыңдайды. Басқа адамдарға ерікті түрде көмек қолын созу

қоғамға, Отанға деген махаббатты білдіреді.

Сұрақтарға жауап береді. Мұғалімнің жетекшілігімен

тізбек бойынша мәтінді оқиды. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

 

Мәтіннің бірінші бөлімін оқиды. А. Құнанбаев, Ы.

Алтынсарин, Б. Момышұлының суреттерін қарайды.

Олар туралы білетіндерін айтады.

 

 

Қорытындылайды.

5 мин

Жаңа

материалды түсінуді тексеру

Жұмыс

дәптеріндегі А, в тапсырмаларының орындалуын, жұмыстың нәтижелерін

көрсетілімін, бағалауды «арақатынас өлшемі бойынша оқулықтың анықтамасын)

ұйымдастырады. 

Жұмыс дәптеріндегі А, В тапсырмаларын орындайды.  Өз жауаптарын оқиды, сыныптағы жұмыстармен  салыстырады.

10 мин

Жаңа

материалды бекіту

Топ ішіндегі

жұмысты ұйымдастырады. Мәтіннің екніші бөлімін оқу және сұрақтарды талқылау.

-Қоғамға

қызмет ету деген не?

-

қарым-қатынасқа мұқтаж адамдарға қалай көмектесесіңдер?

- Қоғамға

қандай пайда келтіресіңдер?

Жұмыс

дәптеріндегі С тапсырмасын жұптасып орындаймыз.

Орындаған

жұмыстардың нәтижелерін ұсынады. Басқа топтардың жұмыстарымен салыстырады.

Жаңа сөздерді

енгізеді: білетін сөздер мен сөз тіркесін ойластыруды ұсынады.

-         

Балалар, жәрдем сөзіне мән беріңдер.

Мәтінді оқиды.

Сұрақтарды талқылайды.

Жұмыс дәптеріндегі С тапсырмасын бірлесіп орындайды.

Сыныпқа өз жұмыстарының қорытындысын көрсетеді.

Жұптасып орындаған жұмыстың содан соң сыныптың

нәтижелерін салыстырады. Талқылайды.

Мұғалімнің соңынан жаңа сөздерді қайталайды.

2 мин

Үй тапсырмасы

Шығармашылық

тапсырма орындау:

А.Құнанбаев,

Ы.Алтынсарин, Қ. Сәтбаевтың, Б.Момышұлының немесе қоғамға риясыз қызмет еткен

басқа да адамдардың өмірі мен қызметі туралы материал жинау. Кітапша жасау.

Үй тапсырмасын жазып алады.

4 мин

Рефлексия

және бағалау

Бағалауды

және рефлексиялық әңгімелесуді ұйымдастыру:

- Бүгінгі

сабақтан не білдің?

- Сыныптағы

достарың мақтауға тұрарлық па?

- Сабақта қай

досың көмек берді?

- Мұғалімді

не үшін мақтайсыңдар?

«Әліпби

–әңгіме стратегиясы. Қазақ тілінің әліпбиіне қарап бүгінгі сабаққа байланысты

қандай сөздерді айтуға болады.  

 

Сұрақтарға жауап береді.

Бағалау: дәптердегі жұмысты орындап, өз әрекеттеріне ой

қорытады. Өз таңдауларын түсіндіреді.

2 мин

Қорытындылау

Сұрақтар

қояды:

-         

Бүгінгі сабақта не білдіңдер?

-         

«Қоғамға қызмет ету» дегеніміз не?

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

Просмотров: 1134


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст