"Ақмола облысы білім басқармасының Бурабай ауданы бойынша білім бөлімі Оқжетпес ауылының жалпы орта білім беретін мектебі"  коммуналдық мемлекеттік мекемесі
  Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Окжетпес отдела образования по Бурабайскому району управления образования Акмолинской области»  

СоцСети

    

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

29.01.2018

Әдебиеттік оқу    4 сынып

Сабақ:

Мектеп:Оқжетпес орта мектебі

Күні:

Джуматаева А.Б.

СЫНЫП:4

Қатысқандар:12

Қатыспағандар:0

Оқу мақсаттары

1.Оқушылар презентация арқылы Ж.Молдағалиевтің

өмірбаянын біледі.

2. Өлеңді мәнерлеп оқиды  және 

өлеңге анализ жасай алады.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар айта алады:

Өлеңнің мағынасын  түсінеді, мәнерлеп оқиды.

Көпшілігі орындай алады:

-өлеңнің  ішінен   мақалдарды табады;

Кейбір оқушылар орындай алады:

-Тақырыпқа сай эссе жаза алады.

Тілдік мақсаты

Оқушылар орындай алады:

Топта талқылап, бірін-бірі тыңдайды, әңгімелейді

- ортақ шешімге келеді, жазады

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

сүннет, ар, ұят, ождан, парыз

Талқылауға

арналған сұрақтар

Ар-ұят сөзін естігінде 

кімге не елестеуі мүмкін?

Не себепті ата-бабаларымыз ар-ұят, ожданға үлкен мән береді  деп ойлайсыз?

-Өлеңнің әр жолын түсініп оқып, не туралы жазылғанын  қорытындылап айт.

-Адам жағымды  қылықтарды қайдан үйренеді?

-«Өлімнен ұят күшті» дегенді қалай түсінесің?

-Өлең жолдарынан  қандай мақал-мәтелдерді оқуға болады?

 

Ишара:

Ұялған адамның бет-әлпетін көрсетеді.

 

 

Жоспар

 

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды

өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

Ресурстар

Басы  2- минут

 

 

 

 

 

 

 

Топқа бөлу

1  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

Қалыптастырушы

бағалау

 

1.Психологиялық дайындық

Балаларды реттеу. Ой қозғау.

Иман-нұр, көркейтер салтыңды,

Иландыр әдепке халқыңды

Әдеттен пәк сақтап парқыңды,

Әдеп пен адалдық, ар-құнды.

-Ар-ұят сөзін естігінде кімге не елестеуі мүмкін?

(Мұғалім қорыту)Мадақтау.

Топқа бөлу. «Ар», «Ұят», «Парыз»

сөздері жазылған кеспелер бойынша  үш топқа бөлінеді. Топ ережелерін қайталап

шығу.

Рөлдерді

айқындайды.

Әр топтың

орындықтарында кеспе қағаздар жабыстырулы тұрады.  көшбасшылары ,спикерлері , тайм киппер)

 

2. Үй тапсырмасын тексеру.

«Ыстық орындық» әдісі.

(Алдымен дайындаған сұрақтарын топта талқылайды, ең

маңызды деген үш сұрақ ортаға шығарады. Топ арасында бір-біріне қояды)

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау.

(әр топта үш түсті жетондар болады. Дұрыс жауапқа жасыл,  толық емес жауапқа сары, дұрыс емес жауапқа  қызыл түс көтереді).

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

Кеспе

қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

1.Әдебиеттік оқу. Б.Тұрғынбаева, З. Муфтибекова.

«Алматыкітап» баспасы,  2015 жыл .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Флипчарт

Маркер

 

 

 

 

 

 

Бейне

 

 

Кеспе

қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

смайликтер

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы (7-30

минут)

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері

байланыс

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

1 минут

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Презентациямен жұмыс

.Бүгін біз Жұбан

Молдағалиевтің өмірімен танысамыз. «Ар – ұят туралы»  өлеңінің мазмұнын түсінеміз.

 

Жарайсыңдар! Енді Автордың өмірбаянымен танысамыз.

Ақын Қазақстан Халық жазушысы. Батыс Қазақстан

облысында дүниеге келген. Қазақ әдебиетінде поэма жанрын дамытты. Оралда ауыл

шаруашылық техникумын (1940) бітіріп, 1940-47 жылы Кеңес Армиясы қатарында болды. Ұлы Отан соғысына қатысты.

 

Оқулықпен жұмыс

 3.Өлеңді түсініп іштей  оқиды.

Өлеңді мәнерлеп ере отырып оқиды.

-Топта талқылау арқылы негізгі ойды анықтайды.

-Негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді көрсет. ( Әр топ орындайды)

-Бұл өлеңмен автор не айтқысы келіп тұр?

-Не себепті ата-бабаларымыз ар-ұят, ожданға үлкен мән береді  деп ойлайсыз?

-Ұялған адам түрі қандай болады? Кім көрсетеді? (мадақтау)

  -Өте жақсы автор  сендерге  өлеңдегі негізгі ойды жеткізе алды. Енді сендер үйдегі ата-әжелеріңнен ар-ұят туралы өсиет сөздерді

сұрап біліп алыңдар.

 

-Өлеңнің ішінен таныс емес сөздер кездесті ме? Қазір «Түртіп алу» стратегиясы арқылы ол сөздерді дәптерлеріңе тізіп жазыңдар.

4.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен сөйлем құрастыру.

Сүннет– парыз (діни),ар, ождан, ұят, парыз.

5. «Топтастыру» стратегиясы.

Топта жұмыс. Уақытты айту. 10 минут. Тайм киппер уақытты қарап отырады.

- Топта талқылайды, ортақ ойды қағаз бетіне түсіреді. Постерді

қорғайды.

.

Кері байланыс : «Екі жұлдыз, бір тілек» ауызша.

 

6. Бой сергіту. «Көңілді балақайлар» биі.

7. Деңгейлік тапсырмалар.

А-«Ар-ұят дегеніміз не?» тақырыбында эссе жазады.

(Мөлдір, Дамиржан, Нұрдаулет, Дархан, Ильяс, Бекзат)

В- Сөздіктегі сөздерге 1-2 сөйлем құрайды.

(Жания, Д.Аружан, Тадша, Нұрислам)

С-. Өлең жолдарындағы мақал-мәтелді теріп жазады. (Диас, Бибинур, Гүльназ)

(қайталанатын жауаптар болса, оқымайды)

Смайликтер арқылы бағалаймын.

Сабақты бекіту. «Шындық пен жалған»

(шындық болса неге шындық, жалған болса неге жалған екенін  айтады.)

 

-Өлеңнің авторы Сапарғали Беғалин. (Ж)

-Ақын Батыс Қазақстан облысында дүниеге келген.(Ш)

-ұлы Отан соғысына қатыспаған. (Ж)

-Бөбегі ғұмырлы болсын деп, мұғалімдер құлаққа құяды.)Ж)

-Өлімнен ұят күшті. (Ш)

-Өлең балаларды арлы болуға тәрбиелейді. (Ш)

-Жаман қылық жасау ұят емес. (Ж)

 

Ауызша мадақтап отырамын.

Смайликтер арқылы бағалаймын

Соңы 3 минут

Рефлексия: «Бас

бармақ» әдісі .

Бүгінгі

тақырыпты қалай түсіндіңдер? Көңіл күйлерің қалай?

Үйге:

Жалпыға: Ұнаған шумақтарын  жаттау.

Дарындыларға:  Бір сөздің энциклопедиясы  6 балаға қосымша тапсырма. (бір  жұмаға)

 

 

 

 

 

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы  қалай түрлендіресіз?  

 

Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қалыптастырушы

бағалау критерийлеріне сәйкес жүргізіледі

Пәнаралық байланыс, денсаулық және қауіпсіздік, АҚТ-мен

байланыс, тәрбие құндылықтары

Рефлексия

Жауап жазылады

Сабақтың

мақсаты мен міндеттері орындалды ма?

Сабақта көздеген мақсатыма жеттім. Оқушылар Жұбан

Молдағалиевтің өмірбаянын білді. Өлеңді мәнерлеп оқыды және өлеңнің мазмұнын

талдай алды.

Бүгін

оқушылар не үйренді?

Жаңа

сөздерді меңгерді. Өлімнен ұят күшті екенін түсінді. Топта жұмыс жасауды ,

бірін-бірі тыңдауды үйренді. Автордың 

ҰОС қатысқанын ұқты. «Мен қазақпын» поэмасының авторы екенін білді.

Сабақ

қалай өтті? Қандай деңгейде өтті?

Сабақ  жақсы 

сарында өтті. Өте  жақсы

деңгейде өтті деп ойлаймын. Балалар белсенді қатысып отырды.

Жоспарланған

саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Тапсырмалар

тақырыпқа, балалардың ерекшеліктеріне сай болды. Жоспарлаған  жұмыстар  

іске асты.

Уақытты

қалай пайдаландым?

Уақытты  ұтымды 

пайдаландым.

Жоспарыма

қандай өзгерістер енгіздім?

Жоспарыма

бірқатар өзгерістер еңгізілді. Ол алдымен 

әдістердің өзгеруі, рефлексияның өзгеруі.  Кейіннен талдай келе осы тақырыпқа тиімді

келетін әдістерді таңдап алдым.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен

оқуға қатысты)

1: «Ыстық

орындық» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

2:  «Топтастыру» стратегиясы. Топпен жұмыс.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы

өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген

оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажетті болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1: Оқушыларға

жиі  уақытты қадалауға мүмкіндік беріп

отыру керек

2: Диалогтік

оқытудың  тиімділігі.

 

Просмотров: 2013


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст